Workshopy pre deviatakov

Gymnázium Andreja Vrábla pripravilo tento školský rok pre žiakov 9. ročníka základných škôl pilotný ročník série workshopov, ktorých cieľom bolo popularizovať prírodovedné predmety, motivovať deviatakov k poznávaniu a umožniť im zažiť, aké to je byť aspoň na chvíľu GAV-ákom.

Prvé stretnutie v rámci chemického bloku bolo venované tajomstvám explózie a následne hľadaniu odpovedí na otázky: Ako hypermangán ako chameleón môže spôsobiť explóziu? Ako sa po zapálení plynu acetylénu nezľaknúť rakety z plastového pohára? a Ako sa nechať oslniť bengálskym ohňom?

Na fyzike bola nosnou témou optika, lom svetla. Žiaci si mohli vyskúšať ako môžu urobiť veci neviditeľnými, zobraziť horiacu sviečku spojkou a pomocou laserovej súpravy modelovať chyby oka a ich korekciu.

Aj v geografii bolo čo objavovať: aké slané sú moria, prečo sa v Mŕtvom mori nedá utopiť, ako prúdia morské prúdy a ako to všetko súvisí s oceánskymi ostrovmi odpadov.

Záhady ľudského tela a hlavne kostí odhaľovala interaktívne, ale aj prakticky, biológia. Priaznivci nielen forenznej antropológie vyskúšali poskladať kostru, presvedčili sa o dôležitosti prijímania vápnika, osvojili si postup prvej pomoci pri zlomenine a naučili sa zasadrovať kosť v  správnej polohe.

Séria jesenných workshopov bola zavŕšená informatikou, ktorá nás na blížiace Vianoce navnadila svetelnou show s microbitmi.

Veríme, že naše workshopy boli pre deviatakov zaujímavé, podnecujúce a obohacujúce a že radosť z objavovania, ktorú si odniesli, bude pre nich v budúcnosti najlepšou motiváciou k učeniu.