Exkurzia východné Slovensko

A na východe vraj nič nie je!

Žiaci tretieho ročníka sa vydali na okružnú cestu po východnom Slovensku, pretože milujú dejepis, chémiu, umenie a kultúru. Neodradil nás ani skorý odchod v nedeľu o 6:00. Po 7 hodinovej ceste sme došli do prvého bodu programu, Múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach. Okrem možnosti vidieť jeho tvorbu, nám pani sprievodkyňa poodkryla záves a nahliadli sme do jeho osobného života. Dozvedeli sme sa zaujímavé veci o jeho rodine, kedy vznikli jeho najslávnejšie diela… 

Po chvíľke strávenej v autobuse sme docestovali do Bardejova, kde sme si prezreli námestie, pani profesorka Kosková nám ‚podsunula‘ informácie o radnici, ako to tam fungovalo v minulosti. Spoločné fotenie nemohlo chýbať.

Ako sme začali, tak sme aj skončili. Na hotel sme sa dostali až za tmy, všetci sme boli uťahaní, no šťastní, že už nie sme v autobuse. 

Druhý deň sme začali v najstaršej bani na svete a jedinej na kontinente – opálových baniach, kde sme si to všetci užívali, no podaktorým aj nosy zmrzli. Niektorým z nás sa podarilo získať biely opál a čierny obsidián. Z chladného nehostinného, ale krásneho  prostredia sme sa vybrali do slnečných Košíc, kde sme sa zúčastnili prehliadky Dómu sv. Alžbety. Pani profesorka skvelo kládla doplňujúce otázky sprievodcovi. V Košiciach sme si nemohli nechať ujsť možnosť  zažiť opäť civilizáciu, takže sme išli do nákupného centra, kde sme sa vybláznili.

Posledný deň sme otvorili prehliadkou Liehovaru Nestville a čokoládovňou nachádyajúcou sa v objekte v dedinke Hniezdne. Prešli sme historickým procesom výroby alkoholu, od historických strojov až po súčasné metódy. V čokoládovni sme mohli ochutnať vynikajúcu kvalitnú čokoládu. Ďalšou zastávkou bol Kežmarok. Ako prvé sme si dali potulky hradnými komnatami, zoznámili sme sa s históriou tohoto mesta. Na záver nás čakali dva evanjelické kostolíky v Kežmarku. Jedným z nich bol drevený artikulárny kostol zapísaný v zozname UNESCO.

Exkurziu sme si užili, bolo príjemné na chvíľu opustiť školské lavice v sprievode vynikajúcich profesoriek. Vďaka zážitkovému vyučovaniu  si túto exkurziu určite zapamätáme.