Exkurzia – výroba papiera Mondi SCP s.r.o. Ružomberok

[one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” hover_type=”none” link=”” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”” animation_speed=”0.1″ animation_offset=”” class=”” id=””][fusion_text]V stredu 17. 5. 2017 sa vybraní žiaci z 3. a prípadne 2. ročníka zúčastnili exkurzie do papierní v Ružomberku a prehliadky Oravského zámku. Ako prvé sme navštívili papierne Mondi SCP a. s. v Ružomberku.

Výroba papiera v Ružomberku má už viac ako 137-ročnú tradíciu. Tu nám bol vysvetlený a ukázaný proces tvorby papiera, ktorý každodenne používame či už v škole alebo aj doma. Dozvedeli sme sa, že na Slovensku sa s výrobou papiera začalo po príchode nemeckých osadníkov v 15. storočí. V roku 1880 obchodník Jakub Klein založil v Ružomberku továreň na výrobu papiera nesúcu od roku 1958 meno SCP (Severoslovenské celulózky a papierne). Ružomberok je odvtedy centrom výroby papiera a to nielen na Slovensku ale v celom stredoeurópskom meradle.

Celou továrňou sme boli prevedení ostrieľanými sprievodcami, ktorí sa neostýchali odpovedať nám na každú otázku.  Z ich výkladu sme sa dozvedeli všetko potrebné o výrobe a na vlastné oči sme videli jej celý proces  – od drvenia dreva až po odnesenie hotového papiera zo skladu do obchodov. Exkurzia bola zaujímavá a poučná, prinútila nás zamyslieť sa nad tým, koľko práce je potrebnej už len na to, aby sme si mohli v škole všetko potrebné zapísať do zošitov.

Po prehliadke sme si prezreli malebné centrum Ružomberka občerstvili sa a vyrazili na cestu k poslednej zastávke, Oravskému hradu. 660 schodov sme zdolali, výhľady sme si odfotili a popritom všetkom sme sa aj mnoho zaujímavého dozvedeli. Aj keď sme na konci už čerpali z posledných síl, zámok sa nám veľmi páčil a určite odporúčame ísť ho navštíviť.[/fusion_text][/one_full][one_half last=”no” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” hover_type=”none” link=”” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”” animation_speed=”0.1″ animation_offset=”” class=”” id=””][fusion_text]

[/fusion_text][/one_half][one_half last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” hover_type=”none” link=”” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”” animation_speed=”0.1″ animation_offset=”” class=”” id=””][fusion_text]

 

[/fusion_text][/one_half]