Exkurzia Rakúsko

[one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” hover_type=”none” link=”” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”” animation_speed=”0.1″ animation_offset=”” class=”” id=””][fusion_text]Exkurzia – zámok Schloss Hof, rímske mesto Carnuntum a čokoládovňa Hauswirth v Kittsee

Dňa 23.5.2017 o 6:45 sme my – žiaci GAV-u s pani profesorkami Gregušovou a Bíňovskou – nastúpili do autobusu, plní očakávania, smer Rakúsko. Katedra nemčiny organizovala svoju, už tradičnú, letnú exkurziu. Tento rok nastala zmena oproti predošlým rokom, pretože sa necestovalo do Viedne, ale navštívili sme zámok Schloss Hof, rímske mesto Carnuntum a čokoládovňu Hauswirth v Kittsee.

Zámok Schloss Hof sa rozprestiera sa ploche vyše 50 hektárov. V jeho vnútri sme videli prekrásne barokové zariadenie, veľkú sálu a aj osobné komnaty Márie Terézie. Naša pani sprievodkyňa nám poskytla pútavé informácie, dozvedeli sme sa o princovi Eugenovi Savojskom, či Márii Terézii ako jeho minulých vlastníkoch a tiež rôzne zaujímavosti. V okolí zámku sme mali možnosť vidieť očarujúce záhrady, po ktorých sme sa prechádzali, tiež zeleninovú záhradu, veľké fontány a hospodársky statok s rôznymi druhmi zvierat, ako napríklad kone, poníky, lamy a dokonca aj bieleho páva.

Neďaleko Bratislavy sa nachádza rímske mesto Carnuntum, ktoré bolo našou zastávkou č.2. Aj tu sme natrafili na veľmi milých sprievodcov, od ktorých sme sa dozvedeli, že celý areál sa skladá z vojenského mesta, civilného mesta a chrámového okrsku na Pffafenbergu, tiež, že jedinou dodnes zachovanou je tzv. Pohanská brána a aj to, že v Carnuntume sa nachádzali rímske kúpele. Zistili sme, že v oblasti dodnes pretrvávajú archeologické výskumy. Z tohto veľmi zaujímavého miesta sme odišli s množstvom nových poznatkov o rímskej kultúre a vtedajšom živote.

Čokoládové dobroty od výmyslu sveta, to je príznačná charakteristika pre čokoládovňu Hauswirth v Kittsee. So svojimi výrobkami sa preslávila nielen v Rakúsku, ale aj po celej Európe, Amerike a Austrálii. Dozvedeli sme sa o jej zakladateľovi, ktorým bol Franz Hauswirth, ktorý ju založil v roku 1949. Hneď ako sme do nej vošli, všade bolo cítiť vôňu čokolády, čo bolo, samozrejme, pre všetkých veľmi lákavé. Po skončení prehliadky sme sa všetci, už veľmi nedočkaví, takmer rozbehli do podnikovej predajni Schoko-Csárda. V nej je možné bezplatne ochutnať väčšinu výrobkov a za výhodné ceny si ich zakúpiť, preto sme ochutnávali a ochutnávali a z predajne sme odchádzali s plnými taškami rôznych čokoládových dobrôt.

Síce unavení, ale veľmi spokojní a s množstvom nových zážitkov sme sa vrátili domov. Každému z nás sa exkurzia páčila, preto by sme ju odporučili aj ostatným spolužiakom.

 

Martina Kupčová, 3.B[/fusion_text][/one_full][one_full last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” hover_type=”none” link=”” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”” animation_speed=”0.1″ animation_offset=”” class=”” id=””][fusion_text][/fusion_text][/one_full][one_half last=”no” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” hover_type=”none” link=”” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”” animation_speed=”0.1″ animation_offset=”” class=”” id=””][fusion_text]

[/fusion_text][/one_half][one_half last=”yes” spacing=”yes” center_content=”no” hide_on_mobile=”no” background_color=”” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” hover_type=”none” link=”” border_position=”all” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”” padding=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”” animation_speed=”0.1″ animation_offset=”” class=”” id=””][fusion_text]

 

[/fusion_text][/one_half]